ДОБАВЕНА СТОЙНОСТ В ПРЕДПРИЯТИЯТА ЧРЕЗ РАЗРАБОТВАНЕ НА ИНОВАЦИИ

Министерство на иновациите и растежа обяви нова процедура за получаване на безвъзмездни средства чрез подбор на проектни предложения – BG16RFPR001-1.001 „Разработване на иновации в предприятията“.

Настоящата процедура попада в следните приоритетни области:

Приоритет: 1. Иновации и растеж. Специфична цел: RSO1.1. Развитие и засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на внедряването на модерни технологии;

Приоритет: 2. Кръгова икономика. Специфична цел: RSO2.6. Насърчаване на прехода към кръгова и основаваща се на ефективно използване на ресурсите икономика.

През настоящия програмен период – 2021-2027 г. – стратегиите за интелигентна специализация имат за цел да допринесат за реализиране на кохезионната политика „По-интелигентна Европа чрез иновации и подкрепа за икономическа трансформация и модернизация“, в тази връзка са изведени пет тематични области, в които България разполага с конкурентно предимство и капацитет за интелигентна специализация:

1) Тематична област “Информатика и ИКТ”;

2) Тематична област “Мехатроника и микроелектроника”;

3) Тематична област “Индустрии за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии”;

4) Тематична област “Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии”;

5) Тематична област “Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика”.

Бюджетът на процедурата – 127 000 000 лв., разпределен между югозападния регион (в преход – 21 590 000 лв.) и останалите региони в България ( по-слабо развити – 105 410 000 лв.) 

Размер на предоставяната БФП: от 50 хил. лв. до 500 хил. лв. в зависимост от реализираните от кандидатите средногодишни нетни приходи от продажби за периода 2020 г. – 2022 г., както и от категорията на предприятието-кандидат. 

Интензитет на получаваната БФП: до 60 %, в зависимост от категорията на предприятието-кандидат, мястото на изпълнение на инвестицията, налице ли е ефективно сътрудничество между кандидат и партньор (и двете търговски дружества, които не са свързани помежду си, като поне едно от тях е МСП) или е поет ангажимент за публичност на постигнатите чрез проекта резултати.  

Допустими кандидати/партньори: 

Кандидатите/партньорите по настоящата процедура следа да отговарят на долуизброените критерии: 

  • Да са търговци (съгласно ТЗ или З-на за коооперациите);
  • Всички категории предприятия са допустими (микро, малки, средни, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи (само като партньори));
  • Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2020 г.;
  • Всички сектори на икономическа дейсност са допустими по настоящата процедура, с изключение на посочените по-долу:

сектор А  „Селско, горско и рибно стопанство”;

сектор С „Преработваща промишленост”, раздел 10 „Производство на хранителни продукти” и раздел 11 „Производство на напитки”, както следва:

– 10.1 „Производство и преработка на месо; производство на месни продукти, без готови ястия”;

– 10.2 „Преработка и консервиране на риба и други водни животни, без готови ястия”;

– 10.3 „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци, без готови ястия”;

– 10.4 „Производство на растителни и животински масла и мазнини”;

– 10.5 „Производство на мляко и млечни продукти”;

– 10.6 „Производство на мелничарски продукти, нишесте и нишестени продукти”;

– 10.83 „Преработка на кафе и чай”, ограничението се отнася само в случаите, когато дейността на кандидата е свързана с производство на билков чай (мента, върбинка, лайка и други) [1] ;

– 10.84 „Производство на хранителни подправки и овкусители“;

– 10.91 „Производство на готови храни (фуражи) за селскостопански животни”;

– 11.02 „Производство на вина от грозде”;

– 11.03 „Производство на други ферментирали напитки”. 

  • Да имат реализирани нетни приходи от продажби за 2022 г., както следва:

Микропреприятие  80 000 лв.;

Малко предприятие  200 000 лв.;

Средно предприятие и малко дружество със средна пазарна капитализация  800 000 лв.

Голямо предприятие  3 000 000 лв. 

  • Едно предприятие може да участва само като кандидат или партньор, недопустимо е участието в повече от едно проектно предложение!

Допустими проекти:

  • Изпълнението на проекта следва да води до разработване на иновация, попадаща в обхвата на ЕДНА от изброените по-долу тематични области и подобласти на ИСИС 2021-2027:

1) Тематична област “Информатика и ИКТ”;

2) Тематична област “Мехатроника и микроелектроника”;

3) Тематична област “Индустрии за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии”;

4) Тематична област “Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии”;

5) Тематична област “Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика”.

  • Проектите трябва да са насочени към разработване на продуктова иновация или иновация в бизнес процесите, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги.
  • Допустими за подкрепа по режим „Помощи за проекти за научноизследователска и развойна дейност“ съгласно чл. 25 от Регламент (ЕС) № 651/2014 са подпомаганите части от проектни предложения, които попадат изцяло в рамките на една от следните категории изследвания:
  • Експериментално развитие

или

  • Индустриални научни изследвания.
  • Изпълнението на проекта следва да води до разработване на иновация, отговаряща на 6-то или по-високо ниво на технологична готовност (TRL scale):
  • TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда;
  • TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда;
  • TRL 8 – Завършена и сертифицирана система;
  • TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.

Допустими дейности:

Елемент А „Разработване на иновацията“ – задължителен за изпълнение!

Дейността, попадаща в този елемент следва да осигури:

  1. Извършване на изследвания, изпитвания, измервания и валидиране, необходими за разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация (иновация в бизнес процесите, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги) или
  2. Създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, свързани с разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация.

Елемент Б „Защита на разработената иновация“ – незадължителен

Дейността, попадаща в този елемент следва да осигури:

  1. Защита на индустриална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ, (вкл. извършване на консултантски и юридически услуги, свързани с лицензиране и доходи от права върху разработваната иновация).

ВАЖНО: Кандидатите за безвъзмездна финансова помощ могат да представят проектни предложения, включващи дейности само по Елемент А или комбинация от двата елемента, като включването на дейности по Елемент А е задължително. Включването САМО на дейности по Елемент Б е НЕДОПУСТИМО по настоящата процедура.

Допустими разходи по процедурата:

Разходи по Елемент А  „Разработване на иновацията“:

  1. Разходи за възнаграждения (вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя) на персонал за срока на изпълнение на проекта – изследователи, технически персонал и друг квалифициран персонал, участващ пряко в дейностите за разработване на иновацията.

ВАЖНО: Разходите по т. 1 на Елемент А са допустими както за кандидата, така и за партньора (ако е приложимо), под формата на единичен разход за почасово възнаграждение в размер на 31 лв. на час.

Разходите за възнаграждения са допустими за изследователи, технически и друг квалифициран персонал, нает единствено за целите на проекта на трудов договор за минимум 4 работни часа на ден.

Единичният разход включва брутната заплата на всяко наето лице, както и осигурителните вноски за сметка на работодателя и отчита правото на наетите лица да ползват законоустановен годишен отпуск, както и отпуск при временна неработоспособност в съответствие с разпоредбите на приложимото национално законодателство в областта

  1. Разходи за амортизация на собствено оборудване и инструменти, вписани в активите на кандидата/партньора и представляващи дълготрайни материални активи (ДМА), необходими за разработването на иновацията, доколкото те се използват, за периода, през който се използват за целите на проекта.

ВАЖНО: Разходите за амортизация на активите се признават до размера на данъчно признатата амортизация в съответствие с разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Амортизационните норми се определят еднократно за всяка календарна година, съгласно изискванията на ЗКПО. 

  1. Разходи за амортизация на сгради и помещения , вписани в активите на кандидата/партньора, необходими за разработването на иновацията, в частта, в която се използват (кв. м.), за периода, през който се използват за целите на проекта.

ВАЖНО: Разходите за амортизация на сгради и помещения се признават до размера на данъчно признатата амортизация в съответствие с разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Амортизационните норми се определят еднократно за всяка календарна година, съгласно изискванията на ЗКПО.

  1. Разходи за външни услуги, необходими за разработването на иновацията:

Разходите по т. 4 от Елемент А са допустими само за кандидати!

В обхвата на посочените разходи се включват:

а) разходи за възлагане на научни изследвания;

б) разходи за знания и патенти, лицензирани от външни източници на принципа на сделката между несвързани лица , необходими за разработването на иновацията;

в) разходи за консултантски  и еквивалентни услуги, използвани изключително за разработването на иновацията.

В бюджета на проекта не е допустимо да бъдат залагани само разходи по т. 4, б. в).

ВАЖНО: В случай на проекти, включващи ПАРТНЬОРСТВО, разходите по т. 4 са допустими в размер до 20 % от общо допустимите разходи по проекта.

В случай на проекти, които се изпълняват ИНДИВИДУАЛНО, само от предприятие-кандидат (не включват партньорство), ограничението за разходите по т. 4 от 20% не е приложимо, но се прилага ограничение до 20 % от общо допустимите разходи по проекта за „разходи за знания и патенти“ (т. 4, буква б), по-горе).

  1. Разходи за материали и консумативи, необходими за разработването на иновацията.

Разходите по т. 5 от Елемент А са допустими за заявяване само от страна на кандидатите като за целите на изпълнение на проекта, кандидатът може да предостави материали и консумативи и на партньора (ако е приложимо).

Разходи по Елемент Б  „Защита на разработената иновация“:

  1. Разходи за защита на индустриална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ – общо до 20 000 лв.

– разходи за такси за заявяване и регистрация на патент и/или полезен модел, и/или промишлен дизайн на разработената иновация;

– разходи за услуги за извършване на проучвания (за „състояние на техниката“, „новост“, „изобретателска стъпка“ и „техническа приложимост“), изготвяне на заявка за патент и/или полезен модел, и/или дизайн на национално, европейско и/или международно ниво на разработената иновация;

– разходи за консултантски и юридически услуги, свързани с предоставяне на лицензии и получаване на доходи от правата върху разработената по проекта иновация.

Разходите по Елемент Б са допустими само за кандидати!

Максимален срок за изпълнение на проектите – 18 месеца, считано от датата на влизането в сила на сключения договор за финансиране с бенефициента.

Подаването на предложението за изпълнение на инвестицията по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез ИСМ-ИСУН 2020, раздел „Европейски фондове при споделено управление (2021-2027)“, единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

Краен срок за кандидатстване: 16:30 часа на 15.05.2024 г.

ПРОИЗВОДСТВЕНИЯТ СЕКТОР Е НА ХОД! ЕВРОСРЕДСТАВА ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА КРЪГОВИ МОДЕЛИ В ПРЕДПРИЯТИЯТА

Министерството на иновациите и растежа обяви нова процедура за получаване на безвъзмездни средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели – BG-RRP-3.008 „Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията”.

Настоящата процедура е в изпълнение на инвестиция „Програма за икономическа трансформация“ към компонент „Интелигентна индустрия“ на Националния план за възстановяване и устойчивост. 

Целта на тази мярка е да допринесе за ускоряване на прехода към кръгова икономика чрез предоставянето на безвъзмездни средства на предприятията от производствения сектор за въвеждане на кръгови модели за използване на ресурсите и внедряване на неутрални по отношение на климата методи и технологии за производство и потребление на продуктите от дейността им.

Процедурата е пряко насочена към насърчаване на инвестициите в кръгови решения за намаляване на ресурсния отпечатък чрез прилагане на технологии за рециклиране и оползотворяване на отпадъци, увеличаване използването на ресурси на биологична основа, ограничаване употребата на пластмасови изделия за еднократна употреба, удължаване на жизнения цикъл на продуктите и други методи, осигуряващи създаването на стойност въз основа на кръгови модели за производство и потребление. Мярката следва да допринeсе за насърчаване на промишлената симбиоза по веригата на стойността, увеличаване на конкурентоспособността на производствените предприятия и развитие на потенциала им за устойчив растеж.

Бюджетът на процедурата – 180 000 000 лв.  

Размер на предоставяната БФП: от 70 хил. лв. до 1 млн. лв. в зависимост от реализираните от кандидатите средногодишни нетни приходи от продажби за периода 2020 г. – 2022 г., както и от категорията на предприятието-кандидат. 

Интензитет на получаваната БФП: до 50%, в зависимост от категорията на предприятието-кандидат и мястото на изпълнение на инвестицията.

Кандидатите по настоящата процедура следа да отговарят на долуизброените критерии: 

  • Да са търговци (съгласно ТЗ или З-на за коооперациите);
  • Всички категории предприятия са допустими (микро, малки, средни и големи);
  • Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2020 г.;
  • Да развиват основната си икономическа дейност или да осъществяват допълнителна икономическа дейност, която формира не по-малко от 20 % от нетните им приходи от продажби за 2022 г. в сектор С „Преработваща промишленост” съгласно Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008);
  • Да са заявили подкрепа за икономическа дейност, която попада в сектор С „Преработваща промишленост” съгласно КИД-2008;

 Да имат реализирани нетни приходи от продажби за 2022 г., както следва:

Микропреприятие  170 000 лв.;

Малко предприятие  550 000 лв.;

Средно предприятие  950 000 лв.

Голямо предприятие  3 000 000 лв.

Допустими дейности:

„Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията”.

Дейността следва да осигурява въвеждането на кръгови модели в едно или повече от следните направления:

1) Намаляване образуването на отпадъци;

2) Ограничаване използването на пластмасови продукти за еднократна употреба;

3) Използване на ресурси с биологичен произход;

4) Подобряване на стандартите за екологосъобразност на продуктите;

5) Подобряване на енергийната ефективност на продуктите.

Всяко предложение за изпълнение на инвестиция следва да включва въвеждането на кръгови модели В МИНИМУМ ЕДНО ОТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ НАПРАВЛЕНИЯ, изброени в подт. 1) до подт. 5), по-горе!

Допустими разходи по процедурата:

1) Разходи за придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи (ДМА);

2) Разходи за придобиване на специализиран софтуер за производствения процес, представляващ дълготраен нематериален актив (ДНА).

Разходите по т. 1) и т. 2) са допустими както за кандидата, така и за партньора, в случай че предложението се изпълнява в партньорство.

Допустими по процедурата са само разходите за придобиване на ДМА и/или ДНА, пряко свързани и необходими за въвеждането на един или повече от кръговите модели, посочени в „Допустими дейности“ по-горе.

ВАЖНО: Разходите за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА) са допустими в размер до 50 % от общо допустимите разходи за съответния кандидат/партньор (за всички категории предприятия – микро, малки, средни и големи предприятия), в рамките на  предложение за изпълнение на инвестиция.

Максимален срок за изпълнение на проектите – 18 месеца, считано от датата на влизането в сила на сключения договор за финансиране с крайния получател.

Подаването на предложението за изпълнение на инвестицията по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ, единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

Краен срок за кандидатстване: 16:30 часа на 03.10.2023 г.

ФИНАНСОВ РЕСУРС ЗА ФОТОВОЛТАИЧНИ СИСТЕМИ, ИЗПОЛЗВАНИ ЗА СОБСТВЕНО ПОТРЕБЛЕНИЕ ОТ БЪЛГАРСКИТЕ ДРУЖЕСТВА

Министерството на иновациите и растежа обяви процедура за получаване на безвъзмездни средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели – „BG-RRP-3.006 „Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията”.

Настоящата процедура е в изпълнение на инвестиция „Програма за икономическа трансформация“ към компонент „Интелигентна индустрия“ на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Целта на тази мярка е да се повиши предоставянето на безвъзмездни средства за изграждане на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление, комбинирани с локални съоръжения за съхранение на енергия, с което да се насърчи прехода на частния сектор към екосъобразна дейност.

Бюджетът на процедурата – 200 000 000 лв.   

Размер на предоставяната БФП: от 75 хил. лв. до 1 млн. лв. в зависимост от реализираните от кандидатите средногодишни нетни приходи от продажби за периода 2019г. – 2021г., както и от категорията на предприятието-кандидат.

Интензитет на получаваната БФП: до 50%, в зависимост от категорията на предприятието-кандидат и мястото на изпълнение на инвестицията.

Кандидатите по настоящата процедура следа да отговарят на долуизброените критерии:

  • Да са търговци (съгласно ТЗ или З-на за коооперациите);
  • Да са микро, малки или средни предприятия (съгласно З-на за малките и средните предприятия), както и малки дружества със средна пазарна капитализация или дружества със средна пазарна капитализация;
  • Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г.
  • Да са заявили подкрепа за основната си икономическа дейност съгласно Класификацията на икономическите дейности – КИД-2008;
  • Всички сектори на икономическа дейсност са допустими по настоящата процедура, с изключение на посочените по-долу:

сектор А  „Селско, горско и рибно стопанство”;

сектор С „Преработваща промишленост”, раздел 10 „Производство на хранителни продукти” и раздел 11 „Производство на напитки”, както следва:

10.1 „Производство и преработка на месо; производство на месни продукти, без готови ястия”;

10.2. „Преработка и консервиране на риба и други водни животни, без готови ястия”;

10.3 „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци, без готови ястия”;

10.4. „Производство на растителни и животински масла и мазнини”;

10.5. „Производство на мляко и млечни продукти”;

10.6. „Производство на мелничарски продукти, нишесте и нишестени продукти”;

10.83. „Преработка на кафе и чай”;

10.84. „Производство на хранителни подправки и овкусители“;

10.91. „Производство на готови храни за животни”;

11.02. „Производство на вина от грозде”;

11.03. „Производство на други ферментирали напитки”;

сектор D “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“;

сектор K „Финансови и застрахователни дейности“;

сектор О „Държавно управление“;

сектор Т „Дейности на домакинства като работодатели; недиференцирани дейности на домакинства по производство на стоки и услуги за собствено потребление“;

сектор U „Дейности на екстериториални организации и служби“.

 

  • Да имат реализирани нетни приходи от продажби за 2021 г., както следва:

Микропреприятие  80 000 лв.;

Малко предприятие  200 000 лв.;

Средно предприятие  800 000 лв.

Малко дружество със средна пазарна капитализация или дружество със средна пазарна капитализация – 3 000 000 лв.

 

Специфични условия на допустимите дейности:

– Инсталираната мощност на изгражданата фотоволтаична система за собствено потребление в рамките на предложението за изпълнение на инвестиция не следва да надвишава повече от 2 (два) пъти размера на предоставената мощност (съгласно удостоверение за предоставена мощност, издадено от електроразпределителното дружество (ЕРД) или договор с ЕРД за предоставена мощност на кандидата), но не повече от 1 MW.

– Фотоволтаичната система и локалните съоръжения за съхранение на енергия (батерии) следва да се изграждат единствено върху покривни и фасадни конструкции на сгради, присъединени към електропреносната, електроразпределителна или затворена електроразпределителна мрежа, и/или върху недвижими имоти към тях, в урбанизирани територии.

– Фотоволтаичната система с батерии трябва да се изграждат върху сграда/имот, която/който е изцяло собственост на кандидата. В случай на сграда, същата следва да е въведена в експлоатация към датата на кандидатстване.

Недопустимо е инвестицията да се изпълнява върху сграда/имот, които се ползват от кандидата чрез договор за наем или концесия.

Допустими разходи по процедурата:

Разходи за изграждане на фотоволтаична система до 1 MW за собствено потребление в комбинация със съоръжения за локално съхранение на произведената енергия (батерии).

В обхвата на допустимите разходи могат да се включат: разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА); разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА); разходи за строително-монтажни работи на покрив/фасада на сграда или върху недвижим имот към нея; и разходи за консултантски услуги от инженерно-технически характер. Всички посочени разходи следва да са необходими и пряко свързани с изгражданите фотоволтаични системи в комбинация с батерии.

ВАЖНО: С оглед определяне на реалистичността на предвидените разходи, и след предварителни извършени анализи и пазарни проучвания, е определил пределна (максимална) цена за изграждане на фотоволтаична система до 1 MW за собствено потребление в комбинация със съоръжения за локално съхранение на произведената енергия (батерии) в размер на до 3 000 лева без ДДС за всеки 1 kW инсталирана мощност на енергийното съоръжение (фотоволтаична система в комбинация с батерии).

Максимален срок за изпълнение на проектите – 18 месеца, считано от датата на влизането в сила на сключения договор за финансиране с крайния получател.

Подаването на предложението за изпълнение на инвестицията по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ, единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

 

Краен срок за кандидатстване: 16:30 часа на 15.05.2023 г.

НОВИ ЕВРОСРЕДСТВА ПО НПВУ ЗА ИНФОРМАЦИОННИ И КОМУНИКАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И КИБЕРСИГУРНОСТ ЗА МАЛКИЯ И СРЕДЕН БИЗНЕС

Управляващият орган на Оперативна програма „Конкурентоспособност и иновации“ 2021-2027 предстои да обявяви процедура за получаване на безвъзмездни средства по процедура чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели – „Решения в областта на информационните и комуникационни технологии и киберсигурността в малките и средните предприятия”

Настоящата процедура е в изпълнение на инвестиция „Програма за икономическа трансформация“ към компонент „Интелигентна индустрия“ на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Целта на тази процедура е да допринесе за ускоряване на прехода към цифровизация на икономиката чрез предоставяне на безвъзмездни средства за внедряване на информационни и комуникационни технологии и решения, осигуряващи повишаване нивото на дигитализация на малките и средните предприятия.

Бюджетът на процедурата – 30 600 000 лв.   

Размер на предоставяната БФП: от 3 хил. лв. до 20 хил. лв., в завизимост от заявените за изпълнение услуги.

Интензитет на получаваната БФП: 100%. Не се изисква съфинансиране от страна на кандидата.

Кандидатите по настоящата процедура следа да отговарят на долуизброените критерии: 

  • Да са регистрирани съгласно Търговския закон, З-на за адвокатурата, З-на за коооперациите;
  • Да са микро, малки или средни предприятия (съгласно З-на за малките и средните предприятия);
  • Да имата приключени минимум 3 финансови години (2019, 2020, 2021);
  • Да имат средносписъчен брой на персонала за 2021 г., който е ≥ 1 заето лице;
  • Да са заявили подкрепа за основната си икономическа дейност съгласно Класификацията на икономическите дейности – КИД-2008;
  • Всички сектори на икономическа дейсност са допустими по настоящата процедура, с изключение на посочените по-долу:

 сектор А  „Селско, горско и рибно стопанство”;

сектор В  „Добивна промишленост”;

сектор С „Преработваща промишленост”, раздел 10 „Производство на хранителни продукти” и раздел 11 „Производство на напитки”, както следва:

10.1 „Производство и преработка на месо; производство на месни продукти, без готови ястия”;

10.2. „Преработка и консервиране на риба и други водни животни, без готови ястия”;

10.3 „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци, без готови ястия”;

10.4. „Производство на растителни и животински масла и мазнини”;

10.5. „Производство на мляко и млечни продукти”;

10.6. „Производство на мелничарски продукти, нишесте и нишестени продукти”;

10.81. „Производство на захар”;

10.83. „Преработка на кафе и чай”;

10.84. „Производство на хранителни подправки и овкусители“;

10.91. „Производство на готови храни за животни”;

11.02. „Производство на вина от грозде”;

11.03. „Производство на други ферментирали напитки”;

11.06. „Производство на малц”.

сектор F  „Строителство”;

сектор Р „Образование”;

сектор Q „Хуманно здравеопазване и социална работа”:

раздел 87 „Медико-социални грижи с настаняване”;

раздел 88 „Социална работа без настаняване” от сектор.

сектор J „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения”:

раздел 62 „Дейности в областта на информационните технологии”;

раздел 63 „Информационни услуги”.

  • Да имат реализирани нетни приходи от продажби за 2021 г., както следва:

 Микропреприятие  41 000 лв.;

Малко предприятие  82 000 лв.;

Средно предприятие  123 000 лв.

 В допълнение, кандидатите не могат да участват в процедурата и да получат безвъзмездно финансиране, в случай че са предприятие, получило ваучер по процедура BG16RFOP002-2.083 „Ваучерна схема за предоставяне на услуги за информационни и комуникационни технологии“ по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020.

Допустими дейности:

– Група I. ИКТ услуги/решения за дигитален маркетинг, платформи, уебсайтове и мобилни приложения;

– Група II. ИКТ услуги/решения за оптимизиране на управленските, производствените и логистичните процеси;

– Група III. ИКТ услуги/решения за осигуряване на киберсигурност в предприятията.

Допустими разходи:

1) Създаване на онлайн магазин – до 17 500 лв.

2) Създаване на корпоративен уебсайт – до 19 800 лв.

3) Маркетинг в социални медии (social media marketing), включително управление на PPC (payper-click) реклама – до 3 920 лв.

4) Въвеждане на Система за управление на ресурсите (ERP система) – до 18 800 лв.

5) Въвеждане на Система за управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM система) – до 13 000 лв.

6) Въвеждане на Модул за управление на веригата за доставки на суровини/материали/ компоненти/продукти за производствения процес –  до 15 200 лв.

7) Въвеждане на Модул за управление на складовото стопанство (WMS модул) – 15 320 лв.

8) Въвеждане на Модул за управление на производството – до 20 000 лв.

9) Въвеждане на Система за управление на продажбите на дребно (Point-of-Sale система) – до 11 600 лв.

10) Въвеждане на Система за бизнес анализи (Business Intelligence system) –  до 12 000 лв.

11) Въвеждане на Система/платформа за вътрешнофирмени обучения на служители от разстояние в електронна среда –  до 14 800 лв.

12) Въвеждане и сертифициране на Система за управление на сигурността на информацията съгласно изискванията на международния стандарт БДС ISO/IEC 27001 – до 20 000 лв.

13) Изграждане на система за защита на информацията в локална мрежа – до 20 000 лв.

14) Изграждане на система за архивиране на информация – до 12 800 лв.

15) Изграждане на система за управление на съхранението и споделянето на информация – до 13 600 лв.

Максимален срок за изпълнение на проектите – 12 месеца, считано от датата на влизането в сила на сключения договор с бенефициента.

Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

НОВИ ЕВРОСРЕДСТВА ПО НПВУ ЗА ИНФОРМАЦИОННИ И КОМУНИКАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И КИБЕРСИГУРНОСТ ЗА МАЛКИЯ И СРЕДЕН БИЗНЕС

Управляващият орган на Оперативна програма „Конкурентоспособност и иновации“ 2021-2027 предстои да обявяви процедура за получаване на безвъзмездни средства по процедура чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели – „Решения в областта на информационните и комуникационни технологии и киберсигурността в малките и средните предприятия”

Настоящата процедура е в изпълнение на инвестиция „Програма за икономическа трансформация“ към компонент „Интелигентна индустрия“ на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Целта на тази процедура е да допринесе за ускоряване на прехода към цифровизация на икономиката чрез предоставяне на безвъзмездни средства за внедряване на информационни и комуникационни технологии и решения, осигуряващи повишаване нивото на дигитализация на малките и средните предприятия.

Бюджетът на процедурата – 30 600 000 лв.   

Размер на предоставяната БФП: от 3 хил. лв. до 20 хил. лв., в завизимост от заявените за изпълнение услуги.

Интензитет на получаваната БФП: 100%. Не се изисква съфинансиране от страна на кандидата.

Кандидатите по настоящата процедура следа да отговарят на долуизброените критерии: 

  • Да са регистрирани съгласно Търговския закон, З-на за адвокатурата, З-на за коооперациите;
  • Да са микро, малки или средни предприятия (съгласно З-на за малките и средните предприятия);
  • Да имата приключени минимум 3 финансови години (2019, 2020, 2021);
  • Да имат средносписъчен брой на персонала за 2021 г., който е ≥ 1 заето лице;
  • Да са заявили подкрепа за основната си икономическа дейност съгласно Класификацията на икономическите дейности – КИД-2008;
  • Всички сектори на икономическа дейсност са допустими по настоящата процедура, с изключение на посочените по-долу:

 сектор А  „Селско, горско и рибно стопанство”;

сектор В  „Добивна промишленост”;

сектор С „Преработваща промишленост”, раздел 10 „Производство на хранителни продукти” и раздел 11 „Производство на напитки”, както следва:

10.1 „Производство и преработка на месо; производство на месни продукти, без готови ястия”;

10.2. „Преработка и консервиране на риба и други водни животни, без готови ястия”;

10.3 „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци, без готови ястия”;

10.4. „Производство на растителни и животински масла и мазнини”;

10.5. „Производство на мляко и млечни продукти”;

10.6. „Производство на мелничарски продукти, нишесте и нишестени продукти”;

10.81. „Производство на захар”;

10.83. „Преработка на кафе и чай”;

10.84. „Производство на хранителни подправки и овкусители“;

10.91. „Производство на готови храни за животни”;

11.02. „Производство на вина от грозде”;

11.03. „Производство на други ферментирали напитки”;

11.06. „Производство на малц”.

сектор F  „Строителство”;

сектор Р „Образование”;

сектор Q „Хуманно здравеопазване и социална работа”:

раздел 87 „Медико-социални грижи с настаняване”;

раздел 88 „Социална работа без настаняване” от сектор.

сектор J „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения”:

раздел 62 „Дейности в областта на информационните технологии”;

раздел 63 „Информационни услуги”.

  • Да имат реализирани нетни приходи от продажби за 2021 г., както следва:

 Микропреприятие  41 000 лв.;

Малко предприятие  82 000 лв.;

Средно предприятие  123 000 лв.

 В допълнение, кандидатите не могат да участват в процедурата и да получат безвъзмездно финансиране, в случай че са предприятие, получило ваучер по процедура BG16RFOP002-2.083 „Ваучерна схема за предоставяне на услуги за информационни и комуникационни технологии“ по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020.

Допустими дейности:

– Група I. ИКТ услуги/решения за дигитален маркетинг, платформи, уебсайтове и мобилни приложения;

– Група II. ИКТ услуги/решения за оптимизиране на управленските, производствените и логистичните процеси;

– Група III. ИКТ услуги/решения за осигуряване на киберсигурност в предприятията.

Допустими разходи:

1) Създаване на онлайн магазин – до 17 500 лв.

2) Създаване на корпоративен уебсайт – до 19 800 лв.

3) Маркетинг в социални медии (social media marketing), включително управление на PPC (payper-click) реклама – до 3 920 лв.

4) Въвеждане на Система за управление на ресурсите (ERP система) – до 18 800 лв.

5) Въвеждане на Система за управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM система) – до 13 000 лв.

6) Въвеждане на Модул за управление на веригата за доставки на суровини/материали/ компоненти/продукти за производствения процес –  до 15 200 лв.

7) Въвеждане на Модул за управление на складовото стопанство (WMS модул) – 15 320 лв.

8) Въвеждане на Модул за управление на производството – до 20 000 лв.

9) Въвеждане на Система за управление на продажбите на дребно (Point-of-Sale система) – до 11 600 лв.

10) Въвеждане на Система за бизнес анализи (Business Intelligence system) –  до 12 000 лв.

11) Въвеждане на Система/платформа за вътрешнофирмени обучения на служители от разстояние в електронна среда –  до 14 800 лв.

12) Въвеждане и сертифициране на Система за управление на сигурността на информацията съгласно изискванията на международния стандарт БДС ISO/IEC 27001 – до 20 000 лв.

13) Изграждане на система за защита на информацията в локална мрежа – до 20 000 лв.

14) Изграждане на система за архивиране на информация – до 12 800 лв.

15) Изграждане на система за управление на съхранението и споделянето на информация – до 13 600 лв.

Максимален срок за изпълнение на проектите – 12 месеца, считано от датата на влизането в сила на сключения договор с бенефициента.

Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

ЗАДАВАТ СЕ НОВИ ЕВРОСРЕДСТВА ЗА МАЛКИЯ И СРЕДНИЯ БИЗНЕС

Управляващият орган на Оперативна програма „Конкурентоспособност и иновации“ 2021-2027 предстои да обявяви процедура за получаване на безвъзмездни средства по процедура чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели – „Технологична модернизация“.

Настоящата процедура е в изпълнение на инвестиция „Програма за икономическа трансформация“ към компонент „Интелигентна индустрия“ на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Целта на тази мярка е да се повиши ефективността на производствените процеси, да се постигне по-висока производителност, да се намалят производствените разходи и да се оптимизира производствената верига чрез предоставяне на безвъзмездни средства на МСП.

Бюджетът на процедурата – 260 000 000 лв.   

 Размер на предоставяната БФП: от 50 хил. лв. до 600 хил. лв. в зависимост от категорията на предприятиет-кандидат.

Микропреприятие – до 200 000 лв.;

Малко предприятие – до 350 000 лв.;

Средно предприятие – до 600 000 лв.

Интензитет на получаваната БФП: до 50%, в зависимост от категорията на предприятието-кандидат и мястото на изпълнение на проекта.

Кандидатите по настоящата процедура следа да отговарят на долуизброените критерии:

    Да са търговци (съгласно ТЗ или З-на за коооперациите);

    Да са микро, малки или средни предприятия (съгласно З-на за малките и средните предприятия);

    ☑ Да имата приключени минимум 3 финансови години (2019, 2020, 2021);

    ☑ Да попадат в следните сектори на икономическа дейсност:

Високотехнологични производства:

  • C21 Производство на лекарствени вещества и продукти
  • C26 Производство на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти

Средно към високотехнологични производства:

  • C20 Производство на химични продукти
  • C27 Производство на електрически произведения
  • C28 Производство на машини и оборудване, с общо и специално предназначение
  • C29 Производство на автомобили, ремаркета и полуремаркета
  • C30 Производство на превозни средства, без автомобили

Други производства:

  • Е38 Събиране и обезвреждане на отпадъци; рециклиране на материали
  • Е39 Възстановяване и други услуги по управление на отпадъци

Високотехнологични услуги с интензивно използване на знания:

  • J59 Производство на филми и телевизионни предавания, звукозаписване и издаване на музика
  • J60 Радио- и телевизионна дейност
  • J61 Далекосъобщения
  • J62 Дейности в областта на информационните технологии
  • J63 Информационни услуги
  • M71 Архитектурни и инженерни дейности; технически изпитвания и анализи
  • M72 Научно-изследователска и развойна дейност

Регионалните  приоритетни сектори:

  • C10 Производство на хранителни продукти
  • C11 Производство на напитки
  • C13 Производство на тъкани
  • C14 Производство на облекло
  • C15 Обработка на кожи; производство на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм
  • C16 Производство на дървен материал и изделия от дървен материал и корк, без мебели; производство на изделия от слама и материали за плетене
  • C17 Производство на хартия, картон и изделия от хартия и картон
  • C18 Печатна дейност и възпроизвеждане на записани носители
  • C19 Производство на кокс и рафинирани нефтопродукти
  • C22 Производство на изделия от каучук и пластмаси
  • C23 Производство на изделия от други неметални минерални суровини
  • C24 Производство на основни метали
  • C25 Производство на метални изделия, без машини и оборудване
  • C31 Производство на мебели
  • C32 Производство, некласифицирано другаде
  • C33 Ремонт и инсталиране на машини и оборудване
  • J58 Издателска дейност

   Да имат реализирани нетни приходи от продажби за 2019 г., 2020 г. и 2021 г, взети заедно, както следва:

Микропреприятие  210 000 лв.;

Малко предприятие  750 000 лв.;

Средно предприятие  3 000 000 лв.

    Да имат реализирани нетни приходи от продажби само за 2021 г., както следва:

Микропреприятие  70 000 лв.;

Малко предприятие  250 000 лв.;

Средно предприятие  1 000 000 лв.

Допустими разходи по процедурата

1) Разходи за закупване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи.

2) Разходи за закупуване на софтуер, представляващ дълготраен нематериален актив, включващ:

2.1) разходи за придобиване на специализиран софтуер – без ограничение на максималната стойност.

2.2) разходи за придобиване на ERP системи, CRM системи и/или MOM/MES системи, които не трябва да надвишават общо 50 000 лева.

Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

БЪРЗИ ПАРИ ЗА ДРЕБНИЯ БИЗНЕС

Във връзка с преодоляването на негативните икономически последици от пандемията COVID-19, Управляващият орган на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ пуска пакет от спешни мерки за подпомагане на микро и малки предприятия чрез предоставянето на безвъзмездна финансова помощ.

Планираните мерки могат да се обобщят накратко по следния начин:

Бюджет на процедурата 173 000 000 лева (с възможност за увеличение, при засилен интерес)

Максимален размер на предоставяната БФП: до 10 % от нетните приходи от продажби на предприятията за 2019 г., но не повече от 10 000 лв.

Интензитет на получената БФП: 100 %

Потенциалните кандидати следа да отговарят на посочените по-долу критерии:

  • Да са юридически лица или еднолични търговци, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите;
  • Горепосочените субекти да са регистрирани (създадени) преди 01.07.2019 г. и през същата година са осъществавали стопанска дейност;
  • Да са микро или малко предприятие съгласно Закона за малките и средни предприятия;
  • Да са регистрирали спад на поне 20 % от оборота за месеца, предхождащ месеца, през който е подадено заявлението за подпомагане спрямо средноаритметичния месечен оборот за 2019 г.;
  • Да са приключили финансовата 2019 г. и да са я отчели в НАП.
  • В случай че не са недопустими кандидати съобразно демаркационната линия с други планове и програми, финансирани със средства на ЕС;

Допустими са предприятия от най-различни области на икономическия живот с малки изключения: секторите в селското спопанство не са допустими!

Извършените от бенефициентите разходи следва да целят преодоляване на недостига на средства или липса на ликвидност, настъпили в резултат от пандемията COVID-19.

Категоризиране на отделните видове допустими разходи:

  • Разходи за закупуване на стоки, суровини и материали;
  • Разходи за външни услуги (напр. режийни, наем, реклама, интернет услуги, юридически, нотариални, счетоводни…услуги, абонаментни такси);
  • Разходи за персонал (вкл. разходи за възнаграждения и осигурителни и здравни вноски за сметка на работодателя)

Процедура на подбор на проекти ще бъде без краен срок за кандидатстване, а до изчерпване на общия размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата!

Максимална продължителност на одобрените проекти: 3 месеца от сключване на договота за БФП.

Подаването на заявление се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра  чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

РЕСТАРТ НА РЕГИОНАЛНАТА ПОДКРЕПА ЗА СТИМУЛИРАНЕ НА ПАРТНЬОРСТВОТО МЕЖДУ НАУКАТА И БИЗНЕСА

РЕСТАРТ НА РЕГИОНАЛНАТА ПОДКРЕПА ЗА СТИМУЛИРАНЕ НА ПАРТНЬОРСТВОТО МЕЖДУ НАУКАТА И БИЗНЕСА – (заглавие)

 

На основание Заповед № РД-16-63/20.01.2020 г. на министъра на икономиката, кандидатстването по процедура BG16RFOP002-1.018 „Създаване и развитие на Регионални иновационни центрове (РИЦ)“ беше преустановено и възобновено производството по утвърждаване на новите (с незначителни изменения) Условия за кандидатстване, описани накратко по-долу:

Управляващият орган на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 ОБЯВЯВИ процедура за подбор на проекти:

BG16RFOP002-1.027 „Създаване и развитие на Регионални иновационни центрове (РИЦ)“

Целта на процедурата е изграждане и развитие на съвременна научноизследователска и иновационна инфраструктура за провеждане на приложни изследвания от отворен тип, способстващи за ускорено икономическо и социално развитие на българските региони. Фокусът на процедурата е върху създаването на работещо партньорство между бизнеса и науката в полза на регионалната икономика.

Предприятията-кандидати могат да участват единствено самостоятелно, но не и в партньорство с друго предприятие.

 

Бюджетът на процедурата – 115 646 637.81 лева

Размер на предоставяната БФП: минимален – 1.5 млн. лв., максимален – 7 млн. лв.

Интензитет на получаваната БФП при режим „инвестиционни помощи за научноизследователски инфраструктури“ съгласно чл. 26 от Регламент (ЕС) № 651/2014: до 50 % (Елемент А).

Интензитет на получаваната БФП при режим помощ „de minimis” съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013: до 90 % (Елемент Б).

Кандидатите по настоящата процедура следа да отговарят на долуизброените критерии:

 

  • Да са сдружения (съгласно ЗЮЛНЦ или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство) или дружества (съгласно ТЗ или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство);
  • Горепосочените субекти да са регистрирани (създадени) след 31.12.2018 г.;
  • Да включват минимум 3 (три) юридически лица, регистрирани по ТЗ, които са извършвали икономическата си дейност на територията на дадения район за планиране през 2017 и 2018 г.;
  • Да включват минимум 1 (висше учебно заведение/научноизследователска организация или техни звена/институти, които могат да са от всеки район на ниво NUTS 2 в страната, но следва да поемат ангажимент да развиват дейност в дадения район на РИЦ;
  • По желание, обединението може да включва като членове и неправителствени организации и/или общински и областни администрации;
  • Да не попадат в забранителните режими на Регламент № 651/2014 от 17 юни 2014 година, Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г., Регламент (ЕС) № 1301/2013, ЗУСЕСИФ, както и ако са ненедопустими съобразно демаркационната линия с други планове и програми, финансирани със средства на Е

Допустими дейности по процедурата

 

Изпълнението на проектите следва да води до реализиране на дейности в изброените по-долу приоритетни направления на тематичните области на ИСИС:

 

  • Информатика и ИКТ
  • Мехатроника и чисти технологии
  • Индустрия за здравословен живот и био-технологии
  • Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии

 

По Елемент А (задължителен):

  1. Придобиване на изследователско, изпитателно и друго съпътстващо оборудване за научноизследователска дейност, необходимо за изграждане на нова или разширяване и модернизация на съществуваща научноизследователска инфраструктура съгласно специализацията по ИСИС.
  2. Придобиване на специализиран софтуер (вкл. разработване и внедряване), патенти, лицензи, „ноу хау” и др., необходими за работата на РИЦ.

Дейностите по Елемент А следва да се изпълняват при условията на режим „инвестиционни помощи за научноизследователски инфраструктури“ съгласно чл. 26 от Регламент (ЕС) № 651/2014.

 

По Елемент Б (незадължителен):

  1. Извършване на ограничени строително-монтажни работи (СМР) само за текущ ремонт за нуждите на научната инфраструктура в съответствие със ЗУТ;
  2. Закупуване на инструменти, материали и консумативи за нуждите на въвеждане и експлоатация на закупеното по проекта оборудване в рамките на срока за изпълнение на проекта;
  3. Закупуване на компютърно оборудване и софтуер за административни нужди на РИЦ;
  4. Трансфер и широко популяризиране на знания и резултати от научните изследвания, посредством прилагане на принципите на отворен достъп до научна информация (създаване на мобилни апликации с права на достъп, възможност за безплатно участие в уебинари, виртуални конференции и др.);
  5. Защита на индустриална собственост, която е в резултат от дейността на РИЦ на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ;
  6. Акредитация на създадената в рамките на проекта научноизследователска инфраструктура;
  7. Извършване на изследвания и анализи (вкл. чужди добри практики) за разработване на нови технологии и процеси;
  8. Подпомагане създаването на капацитет на научно-изследователския и развоен екип на РИЦ;
  9. Изграждане на административното тяло на РИЦ;
  10. Стимулиране интернационализацията и маркетинга на РИЦ;
  11. Визуализация и одит на проекта.

Дейностите по Елемент Б следва да се изпълняват при условията и спазване на праговете за помощ „de minimis“ съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013.

Не е допустимо изпълнението на дейностите по проекта на територията на област София-град!

 

Допустими разходи по процедурата

 

По Елемент А:

  1. Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) – изследователско, изпитателно и друго съпътстващо оборудване за научноизследователска дейност, необходимо за изграждане на нови или разширяване и модернизация на съществуваща научноизследователска инфраструктура съгласно специализацията по ИСИС.
  2. Разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА) – специализиран софтуер (вкл. разработване и внедряване), патенти, лицензи, „ноу хау” и др., необходими за работата на РИЦ. Разходите за софтуер по Eлемент А не трябва да надвишават 10% от общо заявените и одобрени допустими разходи по проекта.

Разходите за Елемент А трябва да бъдат в размер на поне 50% от общо заявените и одобрени допустими разходи по проекта.

По Елемент Б:

  1. Разходи за извършване на ограничени СМР в съответствие със ЗУТ само за текущ ремонт за нуждите на научната инфраструктура.
  2. Разходи за защита на индустриалната собственост – до 50 000 лв.
  3. Разходи за създаване на мобилни апликации (софтуерни приложения) с права на достъп, възможност за безплатно участие в уебинари, виртуални конференции и др.
  4. Разходи за възнаграждения (вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя) на квалифициран персонал, участващ пряко в научноизследователските дейности (изследователи и друг квалифициран персонал) и/или персонал, ангажиран с професионалното управление на РИЦ.
  5. Разходи за закупуване на компютърно оборудване и софтуер за административни нужди на РИЦ.
  6. Разходи за закупуване на инструменти, материали и консумативи за нуждите на въвеждане и експлоатация на закупеното по проекта оборудване в рамките на срока за изпълнение на проекта.
  7. Режийни разходи на РИЦ (ток, вода, отопление, телефон и интернет).
  8. Разходи за извършване на изследвания и анализи (вкл. чужди добри практики) за разработване на нови технологии и процеси.
  9. Разходи за организиране и участие в събития за представяне на РИЦ и на неговите продукти/ услуги, разширяване и развитие на дейността на обединението – разходи за такси за участие в посочените събития и разходи за командировки (пътни, дневни и квартирни), разходи за наем на зали, наем на оборудване, разходи за лектори.
  10. Разходи за акредитация на създадената в рамките на проекта научноизследователска инфраструктура.
  11. Разходи за консултантски услуги за стъпването на друг пазар, вкл. изследвания и информация за таргeтираните пазари – до 10 000 лв.
  12. Разходи за популяризиране на продуктите/услугите на РИЦ – до 10 000 лв.
  13. Разходи за визуализация на проекта – до 2 000 лв.
  14. Разходи за одит на проекта – до 10 000 лв.

 

Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

 

Краен срок за кандидатстване: 16:30 часа на 05.05.2020 г.

РЕСТАРТ НА РЕГИОНАЛНАТА ПОДКРЕПА ЗА СТИМУЛИРАНЕ НА ПАРТНЬОРСТВОТО МЕЖДУ НАУКАТА И БИЗНЕСА – (заглавие)

 

На основание Заповед № РД-16-63/20.01.2020 г. на министъра на икономиката, кандидатстването по процедура BG16RFOP002-1.018 „Създаване и развитие на Регионални иновационни центрове (РИЦ)“ беше преустановено и възобновено производството по утвърждаване на новите (с незначителни изменения) Условия за кандидатстване, описани накратко по-долу:

Управляващият орган на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 ОБЯВЯВИ процедура за подбор на проекти:

BG16RFOP002-1.027 „Създаване и развитие на Регионални иновационни центрове (РИЦ)“

Целта на процедурата е изграждане и развитие на съвременна научноизследователска и иновационна инфраструктура за провеждане на приложни изследвания от отворен тип, способстващи за ускорено икономическо и социално развитие на българските региони. Фокусът на процедурата е върху създаването на работещо партньорство между бизнеса и науката в полза на регионалната икономика.

Предприятията-кандидати могат да участват единствено самостоятелно, но не и в партньорство с друго предприятие.

 

Бюджетът на процедурата – 115 646 637.81 лева

Размер на предоставяната БФП: минимален – 1.5 млн. лв., максимален – 7 млн. лв.

Интензитет на получаваната БФП при режим „инвестиционни помощи за научноизследователски инфраструктури“ съгласно чл. 26 от Регламент (ЕС) № 651/2014: до 50 % (Елемент А).

Интензитет на получаваната БФП при режим помощ „de minimis” съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013: до 90 % (Елемент Б).

Кандидатите по настоящата процедура следа да отговарят на долуизброените критерии:

 

  • Да са сдружения (съгласно ЗЮЛНЦ или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство) или дружества (съгласно ТЗ или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство);
  • Горепосочените субекти да са регистрирани (създадени) след 31.12.2018 г.;
  • Да включват минимум 3 (три) юридически лица, регистрирани по ТЗ, които са извършвали икономическата си дейност на територията на дадения район за планиране през 2017 и 2018 г.;
  • Да включват минимум 1 (висше учебно заведение/научноизследователска организация или техни звена/институти, които могат да са от всеки район на ниво NUTS 2 в страната, но следва да поемат ангажимент да развиват дейност в дадения район на РИЦ;
  • По желание, обединението може да включва като членове и неправителствени организации и/или общински и областни администрации;
  • Да не попадат в забранителните режими на Регламент № 651/2014 от 17 юни 2014 година, Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г., Регламент (ЕС) № 1301/2013, ЗУСЕСИФ, както и ако са ненедопустими съобразно демаркационната линия с други планове и програми, финансирани със средства на Е

Допустими дейности по процедурата

 

Изпълнението на проектите следва да води до реализиране на дейности в изброените по-долу приоритетни направления на тематичните области на ИСИС:

 

  • Информатика и ИКТ
  • Мехатроника и чисти технологии
  • Индустрия за здравословен живот и био-технологии
  • Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии

 

По Елемент А (задължителен):

  1. Придобиване на изследователско, изпитателно и друго съпътстващо оборудване за научноизследователска дейност, необходимо за изграждане на нова или разширяване и модернизация на съществуваща научноизследователска инфраструктура съгласно специализацията по ИСИС.
  2. Придобиване на специализиран софтуер (вкл. разработване и внедряване), патенти, лицензи, „ноу хау” и др., необходими за работата на РИЦ.

Дейностите по Елемент А следва да се изпълняват при условията на режим „инвестиционни помощи за научноизследователски инфраструктури“ съгласно чл. 26 от Регламент (ЕС) № 651/2014.

 

По Елемент Б (незадължителен):

  1. Извършване на ограничени строително-монтажни работи (СМР) само за текущ ремонт за нуждите на научната инфраструктура в съответствие със ЗУТ;
  2. Закупуване на инструменти, материали и консумативи за нуждите на въвеждане и експлоатация на закупеното по проекта оборудване в рамките на срока за изпълнение на проекта;
  3. Закупуване на компютърно оборудване и софтуер за административни нужди на РИЦ;
  4. Трансфер и широко популяризиране на знания и резултати от научните изследвания, посредством прилагане на принципите на отворен достъп до научна информация (създаване на мобилни апликации с права на достъп, възможност за безплатно участие в уебинари, виртуални конференции и др.);
  5. Защита на индустриална собственост, която е в резултат от дейността на РИЦ на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ;
  6. Акредитация на създадената в рамките на проекта научноизследователска инфраструктура;
  7. Извършване на изследвания и анализи (вкл. чужди добри практики) за разработване на нови технологии и процеси;
  8. Подпомагане създаването на капацитет на научно-изследователския и развоен екип на РИЦ;
  9. Изграждане на административното тяло на РИЦ;
  10. Стимулиране интернационализацията и маркетинга на РИЦ;
  11. Визуализация и одит на проекта.

Дейностите по Елемент Б следва да се изпълняват при условията и спазване на праговете за помощ „de minimis“ съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013.

Не е допустимо изпълнението на дейностите по проекта на територията на област София-град!

 

Допустими разходи по процедурата

 

По Елемент А:

  1. Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) – изследователско, изпитателно и друго съпътстващо оборудване за научноизследователска дейност, необходимо за изграждане на нови или разширяване и модернизация на съществуваща научноизследователска инфраструктура съгласно специализацията по ИСИС.
  2. Разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА) – специализиран софтуер (вкл. разработване и внедряване), патенти, лицензи, „ноу хау” и др., необходими за работата на РИЦ. Разходите за софтуер по Eлемент А не трябва да надвишават 10% от общо заявените и одобрени допустими разходи по проекта.

Разходите за Елемент А трябва да бъдат в размер на поне 50% от общо заявените и одобрени допустими разходи по проекта.

По Елемент Б:

  1. Разходи за извършване на ограничени СМР в съответствие със ЗУТ само за текущ ремонт за нуждите на научната инфраструктура.
  2. Разходи за защита на индустриалната собственост – до 50 000 лв.
  3. Разходи за създаване на мобилни апликации (софтуерни приложения) с права на достъп, възможност за безплатно участие в уебинари, виртуални конференции и др.
  4. Разходи за възнаграждения (вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя) на квалифициран персонал, участващ пряко в научноизследователските дейности (изследователи и друг квалифициран персонал) и/или персонал, ангажиран с професионалното управление на РИЦ.
  5. Разходи за закупуване на компютърно оборудване и софтуер за административни нужди на РИЦ.
  6. Разходи за закупуване на инструменти, материали и консумативи за нуждите на въвеждане и експлоатация на закупеното по проекта оборудване в рамките на срока за изпълнение на проекта.
  7. Режийни разходи на РИЦ (ток, вода, отопление, телефон и интернет).
  8. Разходи за извършване на изследвания и анализи (вкл. чужди добри практики) за разработване на нови технологии и процеси.
  9. Разходи за организиране и участие в събития за представяне на РИЦ и на неговите продукти/ услуги, разширяване и развитие на дейността на обединението – разходи за такси за участие в посочените събития и разходи за командировки (пътни, дневни и квартирни), разходи за наем на зали, наем на оборудване, разходи за лектори.
  10. Разходи за акредитация на създадената в рамките на проекта научноизследователска инфраструктура.
  11. Разходи за консултантски услуги за стъпването на друг пазар, вкл. изследвания и информация за таргeтираните пазари – до 10 000 лв.
  12. Разходи за популяризиране на продуктите/услугите на РИЦ – до 10 000 лв.
  13. Разходи за визуализация на проекта – до 2 000 лв.
  14. Разходи за одит на проекта – до 10 000 лв.

 

Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

 

Краен срок за кандидатстване: 16:30 часа на 05.05.2020 г.

Снимка: ОПИК

РЕГИОНАЛНА ПОДКРЕПА ЗА СТИМУЛИРАНЕ НА ПАРТНЬОРСТВОТО МЕЖДУ НАУКАТА И БИЗНЕСА

РЕГИОНАЛНА ПОДКРЕПА ЗА СТИМУЛИРАНЕ НА ПАРТНЬОРСТВОТО МЕЖДУ НАУКАТА И БИЗНЕСА

Управляващият орган на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 ОБЯВЯВИ процедура за подбор на проекти:

BG16RFOP002-1.018 „Създаване и развитие на Регионални иновационни центрове (РИЦ)“

Целта на процедурата е изграждане и развитие на съвременна научноизследователска и иновационна инфраструктура за провеждане на приложни изследвания от отворен тип, способстващи за ускорено икономическо и социално развитие на българските региони. Фокусът на процедурата е върху създаването на работещо партньорство между бизнеса и науката в полза на регионалната икономика.

Предприятията-кандидати могат да участват единствено самостоятелно, но не и в партньорство с друго предприятие.

Бюджетът на процедурата – 115 646 637.81 лв.

Размер на предоставяната БФП: минимален 1.5 млн. лв., максимален 7 млн. лв.

Интензитет на получаваната БФП при режим „инвестиционни помощи за научноизследователски инфраструктури“ съгласно чл. 26 от Регламент (ЕС) № 651/2014: до 50 % (Елемент А).

Интензитет на получаваната БФП при режим помощ „de minimis” съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013: до 90 % (Елемент Б).

 Кандидатите по настоящата процедура следа да отговарят на долуизброените критерии:

 

  • Да са сдружения (съгласно ЗЮЛНЦ или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство) или дружества (съгласно ТЗ или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство).
  • Горепосочените субекти да са регистрирани (създадени) след 31.12.2018 г.
  • Да включват минимум 3 (три) юридически лица, регистрирани по ТЗ, които са извършвали икономическата си дейност на територията на дадения район за палниране през 2017 и 2018 г.
  • Да включват минимум 1 (висше учебно заведение/научноизследователска организация или техни звена/институти, които разполагат с капацитет и развиват дейност в дадения район за планиране.
  • Да не попадат в забранителните режими на Регламент № 651/2014 от 17 юни 2014 година, Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г., Регламент (ЕС) № 1301/2013, ЗУСЕСИФ, както и заявената помощ да е съобразена с демаркационната линия с други планове и програми, финансирани със средства на ЕС.

Допустими дейности по процедурата

Изпълнението на проектите следва да води до реализиране на дейности в изброените по-долу приоритетни направления на тематичните области на ИСИС:

  • Информатика и ИКТ;
  • Мехатроника и чисти технологии;
  • Индустрия за здравословен живот и био-технологии ;
  • Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии.

По Елемент А (задължителен):

  1. Придобиване на изследователско, изпитателно и друго съпътстващо оборудване за научноизследователска дейност, необходимо за изграждане на нова или разширяване и модернизация на съществуваща научноизследователска инфраструктура съгласно специализацията по ИСИС.
  2. Придобиване на специализиран софтуер (вкл. разработване и внедряване), патенти, лицензи, „ноу хау” и др., необходими за работата на РИЦ.

Дейностите по Елемент А следва да се изпълняват при условията на режиминвестиционни помощи за научноизследователски инфраструктури съгласно чл. 26 от Регламент (ЕС) 651/2014.

По Елемент Б (незадължителен):

  1. Извършване на ограничени строително-монтажни работи (СМР) само за текущ ремонт за нуждите на научната инфраструктура в съответствие със ЗУТ;
  2. Закупуване на инструменти, материали и консумативи за нуждите на въвеждане и експлоатация на закупеното по проекта оборудване в рамките на срока за изпълнение на проекта;
  3. Закупуване на компютърно оборудване и софтуер за административни нужди на РИЦ;
  4. Трансфер и широко популяризиране на знания и резултати от научните изследвания, посредством прилагане на принципите на отворен достъп до научна информация (създаване на мобилни апликации с права на достъп, възможност за безплатно участие в уебинари, виртуални конференции и др.);
  5. Защита на индустриална собственост, която е в резултат от дейността на РИЦ на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ;
  6. Акредитация на създадената в рамките на проекта научноизследователска инфраструктура;
  7. Извършване на изследвания и анализи (вкл. чужди добри практики) за разработване на нови технологии и процеси;
  8. Подпомагане създаването на капацитет на научно-изследователския и развоен екип на РИЦ;
  9. Изграждане на административното тяло на РИЦ;
  10. Стимулиране интернационализацията и маркетинга на РИЦ;
  11. Визуализация и одит на проекта.

Дейностите по Елемент Б следва да се изпълняват при условията и спазване на праговете за помощ de minimis съгласно Регламент (ЕС) 1407/2013.

Не е допустимо изпълнението на дейностите по проекта на територията на област Софияград!

Допустими разходи по процедурата

По Елемент А:

  1. Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) – изследователско, изпитателно и друго съпътстващо оборудване за научноизследователска дейност, необходимо за изграждане на нови или разширяване и модернизация на съществуваща научноизследователска инфраструктура съгласно специализацията по ИСИС.
  2. Разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА) – специализиран софтуер (вкл. разработване и внедряване), патенти, лицензи, „ноу хау” и др., необходими за работата на РИЦ. Разходите за софтуер по Eлемент А не трябва да надвишават 10% от общо заявените и одобрени допустими разходи по проекта.

Разходите за Елемент А трябва да бъдат в размер на поне 50% от общо заявените и одобрени допустими разходи по проекта.

По Елемент Б:

  1. Разходи за извършване на ограничени СМР в съответствие със ЗУТ само за текущ ремонт за нуждите на научната инфраструктура.
  2. Разходи за защита на индустриалната собственост – до 50 000 лв.
  3. Разходи за създаване на мобилни апликации (софтуерни приложения) с права на достъп, възможност за безплатно участие в уебинари, виртуални конференции и др.
  4. Разходи за възнаграждения (вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя) на квалифициран персонал, участващ пряко в научноизследователските дейности (изследователи и друг квалифициран персонал) и/или персонал, ангажиран с професионалното управление на РИЦ.
  5. Разходи за закупуване на компютърно оборудване и софтуер за административни нужди на РИЦ.
  6. Разходи за закупуване на инструменти, материали и консумативи за нуждите на въвеждане и експлоатация на закупеното по проекта оборудване в рамките на срока за изпълнение на проекта.
  7. Режийни разходи на РИЦ (ток, вода, отопление, телефон и интернет).
  8. Разходи за извършване на изследвания и анализи (вкл. чужди добри практики) за разработване на нови технологии и процеси.
  9. Разходи за организиране и участие в събития за представяне на РИЦ и на неговите продукти/ услуги, разширяване и развитие на дейността на обединението – разходи за такси за участие в посочените събития и разходи за командировки (пътни, дневни и квартирни), разходи за наем на зали, наем на оборудване, разходи за лектори.
  10. Разходи за акредитация на създадената в рамките на проекта научноизследователска инфраструктура.
  11. Разходи за консултантски услуги за стъпването на друг пазар, вкл. изследвания и информация за таргeтираните пазари – до 10 000 лв.
  12. Разходи за популяризиране на продуктите/услугите на РИЦ – до 10 000 лв.
  13. Разходи за визуализация на проекта – до 2 000 лв.
  14. Разходи за одит на проекта – до 10 000 лв.

Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

Краен срок за кандидатстване: 16:30 часа на 20.01.2020 г.

Снимка: ОПИК

Последен шанс за технологично обновление на малките и средните предприятия през този програмен период

Управляващият орган на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 ОБЯВЯВА процедура за подбор на проекти:

BG16RFOP002-2.040 „Подобряване на производствения капацитет в малките и средни предприятия“ (технологично обновление)

Целта на процедурата е подобряване на производствения капацитет на малките и средните предприятия с цел повишаване на тяхната конкурентоспособност и засилване на експортния им потенциал.

Предприятията-кандидати могат да участват единствено самостоятелно. Партньорството с друго предприятие не е допустимо.

Бюджетът на процедурата – 146 687 250 лв.

Максимален размер на предоставяната БФП: от 500 хил. лв. до 1 млн. лв., в зависимост от категорията на предприятието-кандидат.

Интензитет на получаваната БФП: до 70%, в зависимост от категорията на предприятието-кандидат, мястото на изпълнение на проекта и избрания режим на предоставяне на помощта.

Кандидатите по настоящата процедура следва да отговарят на долуизброените критерии и трябва да:

  • са търговци (съгласно ТЗ или З-на за коооперациите);
  • са микро, малки или средни предприятия (съгласно З-на за малките и средните предприятия и Приложение I на Регламент (ЕС) № 651/2014);
  • имат приключени минимум 3 финансови години (2015, 2016, 2017);
  • развиват своята основна икономическа дейност в следните сектори (съгласно КИД-2008):

а) Високотехнологични и средно високотехнологични  промишлени производства – C20; C21; C26; C27; C28; C29; C30;
б)  Интензивни на знание услуги – J58; J59; J60; J61; J62; J63; M72;
в) Нискотехнологични и средно нискотехнологични  промишлени производства – C10; C11; C13; C14; C15; C16; C17; C18; C19; C22; C23; C24; C25; C31; C32; C33.

  • Да са заявили подкрепа по проекта за кода си на основната икономическа дейност;
  • Да имат реализирали нетни приходи от продажби общо за последните три приключени финансови години (2015, 2016 и 2017 г.), както следва
    • Микро предпруятия: ≥ 210 000 лв.;
    • Малки предприятия: ≥ 750 000 лв.;
    • Средни предприятия: ≥ 3 000 000 лв.
  • Да не попадат в забранителните режими на Регламент (ЕС) № 651/2014 от 17 юни 2014 г. или Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г.

Допустими дейности по процедурата за технологично обновление на малките и средните предприятия:

  1. Дейност за подобряване на производствения капацитет на кандидатите – Задължителна по проекта!

Придобитите инвестиции в рамките на тази дейност може да са насочени към:

– подобряване на производствените процеси;
– намаляване на производствените разходи;
– подобряване на предлаганите продукти (стоки и/или услуги).

Допустими разходи по процедурата:

1) Разходи за придобиване на машини, съоръжения, оборудване, представляващи дълготрайни материални активи (ДМА), необходими за изпълнението на проекта.

2) Разходи за придобиване на специализиран софтуер (вкл. за неговото разработване), представляващи дълготрайни нематериални активи (ДНА), необходими за изпълнението на проекта – до 200 000 лв.

Подаването на проектните предложения по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

Краен срок за кандидатстване: 16:30 часа на 21.05.2019 г.

Снимка: ОПИК